Az akadémikus közgazdász szerint lehet vitatkozni azon, hogy eléggé védi-e a kormány a munkahelyeket, de az álláskeresési járadékot 3 hónap helyett beleférne 9 hónapig folyósítani.
A nyugat-európainál mérsékeltebb visszaesésre és lassabb kilábalásra számít Magyarországon Csaba László közgazdász, aki szerint az álláskeresési járadékot a jelenlegi 3 hónapról 9 hónapra fel lehetne emelni - olvasható a Növekedés.hu interjújában, amit a 24.hu szemlézett.
Legfontosabb megállapításai:
- 5 százalékos államháztartási hiányra és legalább 5 százalékos gazdasági visszaesésre számít
- az álláskeresési járadék 3-ról 9-hónapra történő növelése beleférne a munkahelyvédelmi intézkedések közé
- a munkanélküliségi ráta egy számjegyű, nagyjából 6-7 százalékos lehet
- a valós munkanélküliség jelentősen magasabb a fenti számnál, mert
figyelembe kell vennünk, hogy a munkából kiesők jelentős része inaktív lesz, vagyis nem jelennek meg munkanélküliségi statisztikában – tehát a valós egyensúlytalanság a fent említettnél nagyobb.
Csaba László szerint a várhatóan 750 milliárd eurós közös európai mentőcsomag részletei nincsenek még kőbe vésve, ilyenek például a jogállamisági feltételek, ami ellen a Fidesz országgyűlési határozatot is hozott.
Elemzőkkel szemben, akik már kiszámolták, hogy az országnak durván hány milliárd euró járna az alapból én úgy látom, Magyarországnak nem jár [automatikusan] semmi. Minden attól függ, hogy az előbb említett pontokban milyen döntés születik.
Csaba László nemzetközi szinten elismert közgazdász, aki korábban Orbán Viktor tanácsadója is volt. A miniszterelnök 2010. után gyakran kérte ki a véleményét gazdasági kérdésekben, de 2014. óta eltávolodtak egymástól - írta a Bors. Ezt csak fokozta, hogy a közgazdász akadémikus ellenezte a CEU elleni fideszes hadjáratot, és beleállt a küzdelembe a Magyar Tudományos Akadémia ostrománál is.