A húsvét alapvetően nem keresztény ünnep. Az Európába benyomuló, új, közel-keleti vallás hittérítői a helyi, pogány népek ünnepeire időzítették a keresztény szakrális eseményeket. Így került a Jésus haláláról és feltámadásáról megemlékező ünnep Ostara istennő szent napjára.
Ostara ősi kelta temészetistennő. Nevét a tavaszhoz, a megújuláshoz és termékenységhez kötik, így ünnepe az igazi tavasz első napja. Ez a régi időkben a tavaszi nap-éj egyenlőség idejére (március 19. és 21. közé) esett, amit már a kelta druidák is ki tudtak számolni. Ez az indoeurópai istenség nem csak a keltáknál volt ismert: a protogermán istennő óangol neve Ēastre. Ennek mai angol változata, az Easter húsvétot jelent.
A druidák és a hívek a termékenység istennőjét köszöntötték ezen a napon. Hitük szerint az istennő termékennyé teszi a Földet, felébreszti őt mély álmából, az istenség pedig segít fölnevelni, érlelni a termést. Járja a zöldülő mezőket, öröme telik a természet bőségében.
Az újjászületés ünnepe keresztény köntösben
Miután a kereszténység a Római Birodalomban megvetette a lábát, elkezdett terjeszkedni az Európát lakó, őshonos, pogány népek körében is. A hittérítő papok, szerezetesek, illetve a keresztény egyházzal szövetséget kötő uralkodók (mint a mi Istvánunk) érdekében állt, hogy a lehető legkisebb ellenállással áttérítsék a lakosságot az új idők szellemét közvetítő hitre. Ennek egyik eszköze volt az is, hogy a keresztény liturgiában fontos ünnepeket a már megszokott pogány ünnepekkel mossák össze. Ez történt a húsvét esetében is. Jézus feltámadása könnyen passzolt a tavasz, az újjászületés ünnepéhez.
Nem teljesen sikerült kiölni a pogány szokásokat
Hihetetlen, de még a mai, XXI. századi húsvéti szokásokban is bőven vannak pogány elemek. A nyúl szapora állat lévén az élet megállíthatatlanságának szimbóluma, míg a tojás az újjászületésének. Ezek a szimbólumok semmilyen szinten nem köthetők az Újszövetség eseményeihez, mégis békében megférnek a Jézus kálváriájáról megemlékező ünnephez kapcsolódó szokások között.
(főkép: Franz Xaver Winterhalter - Tavasz)
De miért pont a nyuszi? 3 elmélet a húsvéti nyúl eredetére
Gondolkoztál már rajta, hogy miért éppen a nyúl hozza a tojásokat húsvétkor? Nem kell tovább törnöd a fejed, mert mi utánajártunk Neked!
Valahol Putyint is égettek a húsvét alkalmából
Világszerte emberek milliói ünnepelték hagyományosan a húsvétot. Ez az egyik Kanári-szigeteki kisvárosban azt jelenti, hogy elégetnek egy hatalmas Júdás bábut. Ezt a szokásukat módosították most az Ukrajna elleni támadás okán.
Ma kezdődik a mohácsi busójárás
A megújult pajtaépület, a KultúrKikötő átadásával, farsangi felvonulással, gyermek néptánccsoportok és busócsoportok bemutatóival kezdődik meg a hat napon át zajló, tizenöt helyszínen kétszáz programot kínáló mohácsi busójárás.