Az egyesület társelnöke, Kiss Natália szerint az elismerés azt jelenti, hogy szükség van a munkájukra, hiszen hajlék nélkül élni továbbra is szabálysértési tényállás, és akinek semmilye sincs, azt még a szabadságától is megfoszthatják, ugyanakkor azt is jelenti, hogy nemcsak ők gondolják Budapesten, hogy ez a rendszer igazságtalan és tarthatatlan.
Az Utcajogász Egyesület nyerte el "Az Év Fővárosi Civil Szervezete" címet 2023-ban, az első alkalommal odaítélt elismerést szerdán adták át Budapesten.
Karácsony Gergely főpolgármester a díjátadón azt mondta, véletlen, de sorsszerűnek érzi, hogy a díjat február elsején, a köztársaság napján adják át.
Kicsit elfeledkeztünk (...) a köztársaságról, amelyben formálisan élünk, de a köztársaság arról is szól, hogy ez a haza mindannyiunké
- tette hozzá.
A főpolgármester úgy fogalmazott: a díjat első alkalommal az Utcajogász Egyesület veheti át és ez nagyon fontos megerősítése annak, hogy a formális jogegyenlőség mellett a valódi jogegyenlőségéért nagyon sokat kell még dolgoznunk.
Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes azt mondta: meglehetősen hosszú ideje egy olyan országban élünk, amely az egyéni kezdeményezőképességet, a kritikát nem feltétlenül támogatja, hanem olykor kifejezetten üldözi. Ebben a helyzetben van abban egy politikai állítás is, hogy felmutatjuk: igenis van egy másfajta politikai kultúra, lehet egy közösséget máshogy vezetni - tette hozzá.
A főpolgármester-helyettes elmondta, február elseje nemcsak a köztársaság, hanem a civilek napja is.
Egy élő politikai közösség, egy valóban működő köztársaság nem lehet anélkül, hogy abban erős civil társadalom ne lenne
- fogalmazott.
Közölte, az egyesület nagyon fontos szerepet játszik abban, hogy a legelesetebbek, a hajléktalan emberek is jogi segítséghez juthassanak.
Az egyesület társelnöke, Kiss Natália arról beszélt: örülnek is, meg nem is a díjnak. Nem örülnek, mert az elismerés azt jelenti, hogy szükség van a munkájukra, hiszen hajlék nélkül élni továbbra is szabálysértési tényállás, és akinek semmilye sincs, azt még a szabadságától is megfoszthatják - mondta.
Kiss Natália közölte, ugyanakkor örülnek is díjnak, mert ez azt jelenti, hogy nemcsak mi gondoljuk Budapesten, hogy ez a rendszer igazságtalan és tarthatatlan. Ez azt jelenti, hogy van empátia és szolidaritás - fűzte hozzá.
Megjegyezte azt is, tizenkét éve dolgoznak a hajléktalan emberek valós jogegyenlőségéért.
A fővárosi önkormányzat 2022-ben alapította "Az Év Fővárosi Civil Szervezete" elismerő címet, amelyre minden évben pályázati úton jelentkezhet bármely, legalább egy éve működő budapesti civil szervezet.
A beérkezett pályázatokat a Budapesti Civil Adatbázisban regisztrált, és az adott évben nem pályázó szervezetek rangsorolhatják, majd az ő véleményüket figyelembe véve a főpolgármester bocsátja legalább 30 napra online szavazásra a legjobb tízet. Minden évben a budapestiek szavazhatják meg, hogy az adott évben pályázók közül melyik civil szervezet járult leginkább hozzá tevékenységével Budapest fejlődéséhez és az itt élők jólétéhez - olvasható a közreadott sajtóanyagban.
A győztes civil szervezet egymillió forint pénzjutalomban részesül és a Városháza szimbolikus kulcsát is megkapja. Emellett egy éven keresztül használhatja a címet.
(MTI)
Biztos lakhatás nélkül nincs méltóság, család, egészség, élet
Az otthonvesztésre a válasz a lakásban tartás, nem a hajléktalanságba való száműzés! Biztos lakhatás nélkül nincs méltóság, család, egészség, élet. A felelős döntéshozóknak az lenne a feladatuk, hogy ezt biztosítsák, ne a lakhatási válságot mélyítsék - vallják a 10. Lakásmenet szervezői.
Karácsony Gergelyék basszusgitárt ajándékoztak egy hajléktalan zenésznek
Egy város élhetősége és lakóinak elégedettsége nem csak azon múlik, hogy mennyi térkő van lerakva és hány stadiont húznak fel, hanem első sorban azon, hogy lakói mennyire boldogok egyéni életükben. Ezt Karácsony Gergely jól tudja, ezért gondoskodnak még a legszegényebbekről, a hajléktalanokról is.
Bírságot szabott ki a médiatanács a Metropol "koldustérképe" miatt
Kirekesztésre alkalmas tartalomnak minősítette a Metropol című fideszes szennylap hajléktalanokról szóló cikkét és negyedmillió forintos bírságot szabott ki a lap kiadójára a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa.