A szakképzési törvény egyik lényegi pontja, hogy aki bekerül a szakképzésbe, az ne hagyja el végzettség nélkül az intézményt.
A diákok gyakorlati tudnivalókat sajátítanak el a műhelyiskolában Fotó: Sándor Boglárka A szakképzési törvény egyik lényegi pontja, hogy aki bekerül a szakképzésbe, az ne hagyja el végzettség nélkül az intézményt. Ennek gyakorlati megvalósulása, hogy a hátránykompenzációval rendelkező diákok kezét sem engedik el, hanem felkínálják nekik lehetőségként a műhelyiskolát – ismertette Valterné Pataki Gabriella, a Bajai Szakképzési Centrum főigazgatója.
– A műhelyiskolai képzés csak az egyik szelete az új lehetőségeknek, ezt jelenleg Baján a Bányai Júlia Szakképző Iskola és Technikum, valamint Kalocsán a Dózsa György Technikum és Kollégium, valamint a Kossuth Zsuzsanna Technikum keretében kezdtük el. További tervek és lehetőségek között szerepel majd a Dobbantó osztály (azok számára, akik már betöltötték a 16. életévüket, de nem nem fejezték be az általános iskolát, és szakmához szeretnének jutni), valamint az Orientációs osztály (azok számára, akik az általános iskola után még bizonytalanok a pályaválasztásban), ez utóbbit szintén a a Bányaiban tervezzük indítani 2022 szeptemberétől – ismertette a főigazgató. Hozzátette: az elmúlt években is számos lépés történt a lemorzsolódás csökkentésére, jó eredményekkel, de még mindig vannak olyan veszélyeztetett tanulók, akikről gondoskodni kell.
– Műhelyiskolába azok a tanulók kerülhetnek, akik betöltötték a 16. életévüket, de olyan hátránykompenzáció mutatkozik náluk, ami miatt sikertelen volt az eddigi létük a szakképzésben. A félév során kiderült, kik azok a tanulók, akiknek nehéz a haladás, túl sok tárgyból nem volt elégséges a teljesítményük, így született meg a döntés, hogy ezzel a képzéssel nem várunk tovább, hanem itt a Bányaiban elindítjuk. Az ágazatnak megfelelően itt két szakma jöhetett szóba: a pincérsegéd és a szakácssegéd. Az iskolavezetéssel konzultálva és a tanulók érdeklődését figyelembe véve most az utóbbi mellett döntöttünk. Kis létszámú csoportokról van szó, jelenleg négy fővel indítottunk, őt a továbbiakban 6, illetve 12-24 hónap alatt szerezhetnek úgynevezett részszakképesítést.
A képzés lényege, hogy a diákokat megismertesse az alapszakma legfontosabb gyakorlati elemeivel. A vizsga is csak gyakorlatból áll, de a képzés akár munkahelyeken is történhet, ha vannak olyan vállalkozók, akik vállalják, hogy a tanulót felkészítik a szakmai gyakorlati vizsgára. A diákok személyre szabott mentort is kapnak, akik a személyes és társas kompetenciák fejlesztésében is segítenek. Bízunk benne, hogy a most kezdett négy fő fél év múlva megkaphatja a részszakképesítést – részletezte a főigazgató. Azt is elmondta: a képzés nem a tanév rendjéhez igazodik, ha pedig valamely diák a félév végén nem érzi magát még elég felkészültnek a vizsgára, nem siettetik. Horváth Anett, a Bányai Júlia Szakképző Iskola és Technikum igazgatója elmondta: a közeljövőben valószínűleg a szakácssegéd és cukrászsegéd műhely is elindítják, ha igény mutatkozik rá, a kereskedelmi ágazatban pedig pénztáros, illetve bolti előkészítő részszakképesítés is szóba jöhet.
– Elsőként a pincérsegéd képzést indítottuk el, Ruzsik István szakmai oktató foglalkozik a diákokkal nagy hozzáértéssel. Olyan szakembereket képzünk, akik a pincér keze alá dolgoznak: nem feltétlenül találkoznak a vendégekkel, hanem előkészítik a vendégtéri egységet, pakolnak, elő- és utómunkálatokban vesznek részt, rendezvények lebonyolításában segítenek kreatív módon. A terítésen, eszközismereten túl akár egyszerűbb koktélok készítését is megtanulhatják, ez már a tanulóktól függ – részletezte az igazgató. Az oktatóteremben Csonka Emese diák épp a szalvétahajtogatás technikáját gyakorolta. Mint mondta: előbb a munka- és tűzvédelmi szabályokkal ismertették meg őket, majd következett az eszköz-, illetve berendezésismeret.
– Szeretnék minél több részszakmát elsajátítani ebben a formában, hogy minél nagyobb esélyem legyen később munkát találni. Különösen szívesen foglalkoznék koktélok készítésével, de több más témakör is érdekel – mondta a diák. Az intézményvezető szerint jók az elhelyezkedési lehetőségek, mivel a vendéglátás folyamatosan szakemberhiánnyal küzd.
Forrás: Baja.hu/Sándor Boglárka