A délelőtti forró hangulatú közmeghallgatás után a Párbeszéd azt kéri, hogy Debrecen lakossága kapjon valódi beleszólást a városban épülő akkumulátorgyár ügyébe.
Rövid élő videóbejelentkezésben mutatta meg közösségi oldalán a Párbeszéd, hogy milyen forró volt a hangulat a mai debreceni közmeghallgatáson, ahol a helyik tiltakozása ellenére akar akkumulátorgyárat építeni a fideszes vezetés olyan befektetőkkel, akik csalás miatt éppen háziőrizetben vannak hazájukban, Kínában.
A felvétel tanusága szerint szabályos lincshangulat alakult ki a zsúfolásig telt teremben, zúgott a: „Nem hagyjuk!” és a „Hazaárulók vagytok!”.
A közmeghallgatást követően Temesvári Szilvia, a párt elnökségi tagja online sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a kormány környezetkárosító beruházást tervez a városba. Temesvári úgy fogalmazott:
ma a legnagyobb kihívás a klímaváltozás, de a kabinet egy, a vizet és a földet is elszennyező és túlhasználó gyárat készül megépíteni.
Terézváros alpolgármestere bejelentette, levélben kérik fel Debrecen polgármesterét, hogy hozzon létre egy állampolgári tanácsot. A párt azt javasolja, hogy a tanács tagjai állítsanak össze egy kérdéssort, és arról indítsanak konzultációt - tette hozzá a politikus.
Egy okos városvezetésnek, egy okos kormánynak látnia kellene, hogy milyen "harag, félelem és elutasítás övezi" a beruházást - érvelt. Álljanak az emberek oldalára, és mondják vissza ezt a szerződést - kérte Temesvári Szilvia.
A sajtótájékoztatón Dede Tamás, a Párbeszéd Hajdú-Bihar vármegyei elnöke katasztrofálisnak nevezte a beruházást. Állítása szerint annak hatásait a várostól távolabb is érezni lehet majd, mert a gyár által a levegőbe kibocsátott szennyezőanyag harminc kilométeres körön belül fog lerakódni.
A politikus fontosnak nevezte, hogy az ellenőrzésbe vonjanak be a beruházással szemben kritikus, zöld civil szervezeteket is.
Házi őrizetbe vágták Kínában a debreceniek tiltakozását kiváltó akkumulátorgyárat építő cég vezetőit
Nincs itt semmi látnivaló, a káoszkormány mindig biztos kézzel választja ki a legjobb befektetőket.
Önfeladás, hogy a kormányzat akkumulátorgyártó nagyhatalommá tenné az országot
A debreceniek nem kérnek a kínai akkumulátorgyárból - jelentette ki a DK helyi országgyűlési képviselője a CATL akkumulátorgyár építéséről tartott önkormányzati lakossági fórumon elhangzottakkal kapcsolatban. Az LMP szerint egy ilyen horderejű döntés nem hozható meg a helyiek akaratával szemben.
Párbeszéd: a kormány ne támogassa a környezetkárosító beruházásokat
Szabó Rebeka szerint kabinet rendszeresen nyilvánít kiemelt beruházássá olyan befektetéseket, amelyek "nagy erőkkel teszik tönkre" a környezetet. A képviselő példaként említette az akkumulátorgyárakat, illetve az állami költségvetésből épülő Balaton-parti gigaberuházásokat.