Gyakorlatilag az egyetemi autonómiájuk utolsó morzsáiról is lemondanak a vezetők - jelentette ki közösségi oldalán Szabó Szabolcs köztársaságpárti országgyűlési képviselő, a Kulturális bizottság tagja.
Na akkor mutatom, hogy mit jelent ez a "választási lehetőség" a gyakorlatban. Például a Pécsi Egyetem így áll az egészhez: "az Egyetem vezetése törekszik a folyamatban konstruktívan előrehaladni a felsőoktatási intézmény számára kibontakozó előnyök mielőbbi realizálása érdekében" - kezdte a Palkovicsék által erőltetett egyetemi modellváltásokról szóló Facebook-bejegyzését Szabó Szabolcs, Csepel-Soroksár országgyűlési képviselője.
A köztársaságpárti politikus szerint jól érzékelhető, hogy a modellváltás újabb hulláma kapcsán az egyetemi vezetők nem akarják látni, hogy mennyire veszélyes ez a váltás.
Gyakorlatilag az egyetemi autonómiájuk utolsó morzsáiról is lemondanak.
Az elmúlt bő másfél évtized pénzügyi nehézségei, valamint az utóbbi időben tapasztalható hallgatói létszámproblémák miatt csak az anyagi megfontolás vezeti őket - tette hozzá Szabó Szabolcs. Hangsúlyozva:
én a helyükben azt a kérdést vetném inkább fel az ITM-nek, hogy ha lesz ennyi plusz pénz a vagyonkezelő alapítványoknak, akkor azt vajon miért nem lehet odaadni közvetlenül az egyetemeknek, megtartva a jelenlegi struktúrát?
Szabó Szabolcs végül közzétette a Pécsi Tudományegyetem vezetőinek levelét is, melyet a hallgatóiknak küldtek ki.
Az új fenntartói rendszer csak akkor lép életbe, ha az orvos- és egészségtudományi képzést folytató egyetemek, így a Pécsi Tudományegyetem is ezt kifejezetten kéri.
2021. január 14-én kibővített Dékánok Tanácsa keretében ismertettük a rendelkezésre álló információkat és a fenntartó által javasolt forgatókönyvet a kari vezetőkkel, a Klinikai Központ elnökével, a Szentágothai János Kutatóközpont elnökével, valamint az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnökével. A fórumon kérdések megfogalmazására is mód nyílt, majd a testület egyhangú döntést hozott arról, hogy az egyeztető tárgyalásokat a Pécsi Tudományegyetem folytatni kívánja és az Egyetem vezetése törekszik a folyamatban konstruktívan előrehaladni a felsőoktatási intézmény számára kibontakozó előnyök mielőbbi realizálása érdekében. A kormányhatározat előkészítéséhez szükséges szakértői anyagot kidolgoztuk.
A közigazgatási eljárás ütemterve feszített azon intézmények számára, akik a 2021/2022-es tanévet már az új fenntartói rendszer keretében tervezik indítani, tekintettel arra, hogy számos nyitott kérdést kell tisztázni, egyeztető tárgyalást kell lefolytatni, mindeközben figyelembe kell venni a tudományegyetemi sajátosságokat, valamint azt is, hogy az orvos- és egészségtudományi képzést folytató felsőoktatási intézmények az egészségügy szakmai utánpótlásán túl a fekvőbeteg szakellátásért is felelnek.
Az Egyetem vezetése felkérte a kari képviselőket, hogy a saját szervezeti egységeikben haladéktalanul tartsanak tájékoztató fórumokat, a kari vezetők döntése szerint kérjék ki a Kari Tanácsok véleményét a modellváltással kapcsolatosan. A kari fórumok szervezése megkezdődött.
A rendelkezésre álló információk megosztása az érdekképviseleti szervekkel részben már megtörtént, részben az elkövetkezendő hetekben kerül sor tárgyalásokra.
Ugyanígy megtörtént és folyamatos az információk megosztása az Egyetemi Hallgatói Önkormányzattal is.
A modellváltással kapcsolatos döntést a Szenátus fogja meghozni, várhatóan január végéig."
Szabó Szabolcs: Ne dőljön be az álhíreknek, mindig ellenőrizze mit oszt meg!
A koronavírus-járvány kapcsán nagyon veszélyes az a rengeteg álhír, ami megjelent az utóbbi időben.
Programajánló: Merre tovább SZFE?
Szabó Szabolcs, Csepel-Soroksár országgyűlési képviselője online kerekasztal-beszélgetést szervezett a Színház- és Filmművészeti Egyetem jelenlegi és jövőbeli helyzetéről. Nagyon érdekes beszélgetésnek ígérkezik.
Szél, Hadházy, Szabó mostantól együtt küzd a Momentummal
Újabb példás köztársaságpárti együttműködés jött létre. Ezúttal Szél Bernadett, Hadházy Ákos, Szabó Szabolcs és a Momentum között.