A kovid alatt a vállalkozások vállalhatatlanul nagy része ment tönkre vagy került tetszhalott állapotba - pedig megvolt az erre szánt uniós forrás, csak pesze az is Lölőnél és a hasonszőrűeknél kötött ki az árokba is belerúgott kis- és mikrovállalkozások helyett.
Amikor beütött a koronavírus-járvány első hulláma, még semmit sem tudtunk arról, hogy hogyan viselkedik ez a vírus, mennyire veszélyes, és hogyan tudunk ellene a leghatékonyabban védekezni. Az üzletek is azonnal bezártak, és munkahelyek százezrei szűntek meg, hibernálódtak vagy váltak csökkentett óraszámúvá.
Éppen emiatt az Európai Unió megszavazott ekkor Magyarországnak egy leaglább 1530 milliárd forint összegű, a koronavírus járványból fakadó problémák orvoslására adandó, vissza nem térítendő támogatást: Magyarul
az EU segítségképpen hozzávágott Orbánékhoz kábé annyi pénzt, amennyiből a teljes iskolarendszer, általánostól az egyetemig működött abban az évben. Ebből kellett volna átsegíteni a vállalkozásokat a kritikus időszakokon. Igen, jól olvasta: kellett volna.
Merthogy a valóságban az történt, hogy a vállalkozások számára kiírt segítségecskék jelentős részét a vállalkozások vagy ezért vagy azért nem tudták igénybe venni, illetve ha megpályázta és mondjuk meg is nyerte valaki a bérkiegészítést, vagy az ágazati támogatást, akkor is csak sok hónappal később utaltak ki számára egy szánalmasan alacsony összeget.
Sok nevetséges, vagy éppen inkább megalázó és sírnivaló történetről lehetett olvasni akkoriban:
- a Jedermann kávézó például 105 napot kellett várjon ara, hogy megérkezzen az szánalmas 10 406 forint per hónap per fős bértámogatásuk, tehát valódi segítséget a túléléshez nem kaptak és ez sajnos tipukus késés volt a kifizetésekben
- egy másik vendéglátós megszámolta, és kiderült, hogy összesen 152 oldalnyi iratot kellett összeszednia a 14 emberük bértámogatásához
- a vállalkozók EU-s újraindtási kölcsöneit nem, vagy késve utalta ki a kormány
- sokan élték fel a család tartalékait és a járvány legdurvább pontján 500 000 friss munkanélküli ette magát otthon, hogy akkor most hogyan tovább
Velük szemben Mészáros Lölö rendesen kimaxolta az állami támogatásosdit: csak a Hunguest hotelekre 17,7 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott - azt viszont, hogy ÖSSZESEN hogy mennyit gazdagodott EU-s és közpénzből a koronavírus-járványon a valódi vállalkozók kárára, azt meg se merjük becsülni, de akár egy teljes nagyságrenddel is nagyobb lehet ez az összeg.
A túlélésért küzdő kisvállalkozásoknak az is csak porhintésként hatott, hogy - természetesen az Önkormányzatok kárára - a Kormány egy tollvonással lefelezte az iparűzési adót - miféle bevételről meg nyereségről beszélünk, mikor a vállalkozások nagy része összetett kézzel imádkozott, hogy a rezsit és a legfontosabb dolgozóinak a bérét és ki tudja fizetni?
Összességében elmondhatjuk: az Orbán kormány tudott volna miből és hogyan, de egészen egyszerűen NEM AKART segíteni a valódi munkát végző, NER-en kívüli vállalkozásoknak. Az egész koronavírus-járványt csak egy újabb alkalomnak tekintették a lopásra és az emberek megosztására illetve a saját klientúrájuk pozíciójának megerősítésére a valódi vállalkozókkal szemben.
Tőlük ennyire számíthattunk. Azóta az EU számra is kiderült, hogy itt csak a lopás megy, így Orbánéknak már nem adnak a kezébe semmit, az EU-s pénzek lehívásához el kell tűnniük innen. Mostanra biztossá vált:
az Orbán-rezsim hozzáállása a vállalkozói szférához nem csak erkölcstelen és egészségtelen, hanem végletesen üzlet- fejlődés- és gazdaságellenes. Egy egészséges üzleti légkör kialakításához azonnali változásra van szükség!
80 nap alatt a NER körül: Orbán Európa ellen
Orbán Viktor hátat igyekszik fordítani az EU-nak, és rohamtempóban közelít a keleti diktátorok felé. Mégis miért teszi mindezt? Elmagyarázzuk!
80 nap alatt a NER körül: Orbán nem előre, hanem keletre vezeti az országot
Orbán 2010. előtt még keletellenes dumákat tolt, azóta viszont valahogy megfordult a körhinta: Putyinnal cimborál, diktátorokkal parolázik, miközben a nyugati irányt elutasítja. Mi történt Viktor politikai iránytűjével? Nézzük!
A kis cégek szívnak leginkább Orbánék elbaltázott gazdaságpolitikája miatt
A Fidesz 12 éve alatt rengeteg szakmunkás külföldre távozott, ezért hazánkban iszonyatos a munkaerőhiány. Ezen kívül a kis- és mikrovállalkozásoknak a kormány választási pénzosztása miatt is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk.
80 nap alatt a NER körül: Mészáros Lőrinc, a leggazdagabb magyar
Nem is vagyok egy átlagember – nyilatkozta szerényen a luxusjachtról érkező Mészáros Lőrinc 2016-ban, amikor 444 megjegyezte, hogy egy átlagos magyar nem így tölti a hétvégéjét. Orbán strómanja mára dollármilliárdossá nőtte ki magát. De hogyan?
80 nap alatt a NER körül: a trafikok lenyúlása
Több tízezer embert tettek tönkre csak azért, hogy Lázár János bukott miniszter haverjai és a Fidesz-csicskák jól keressenek.