Hogy mekkora a nélkülözés Magyarországon, és mennyire nagyok az egyenlőtlenségek, azt az ország nagyobb része a bőrén érzi, a kisebb része meg időnként rácsodálkozik.
Az adatok megdöbbentőek
Magyarországon az átlagos éves vásárlóerő 1,7 millió (havi 142 ezer) forint, valójában a települések elsöprő többségén ennél kevesebből élnek az emberek. Magyarországon 3155 település van, 2713 településen az átlag alatti a vásárlóerő. Vagyis csak 442 faluban vagy városban magasabb az életszínvonal. Ez brutálisan rossz!
Hihetetlen egyenlőtlenségek
Nálunk is. Sükösd lakói az átlagnál kevesebből élnek, mint oly sokan az országban. Nálunk egy ember havi 103 ezer forintot tud elkölteni, vagyis éves szinten nagyjából 1241 ezer forintot. Ez nem túl sok, igaz? A valóság persze ennél rosszabb, hiszen pontosan tudni lehet, hogy nemcsak a települések, de az ott élő emberek közt is iszonyú különbségek vannak, a magas keresetűek helyben is sokkal kevesebben vannak, mint az alacsony jövedelműek.
Felcsút a leggazdagabb, persze
Nem meglepő, mégis ökölbe szorul az ember keze, amikor megnézi, melyik a leggazdagabb település Magyarországon, ahol az emberek vásárlóereje a legnagyobb.
Orbán Viktor falujában!
Felcsúton, ahol az ország leggazdagabb embere, Mészáros Lőrinc van bejelentve. Akiről mindenki tudja, hogy Orbán Viktor strómanja! Bizony, Lölö (Vitya) annyira felnyomja az átlagot, hogy évi 15,4 millió, vagyis havi 1,3 millió az egy főre jutó vásárlóerő!
De nem áll rossz helyen a másik Orbán-falu sem, Gánt a 70-edik hely körül van. Itt székel Orbán apukája, aki méregdrága követ és betonelemeket szállít rendszeresen az állam (vagyis a kisfia) megrendelésére.
Ilyen országot csinált a Fidesz 11 év alatt, mióta kormányoz. Mintha kicsit mást ígért volna Orbán annak idején, vagy rosszul emlékszünk?
Mik ezek a számok? Az EzaLényeg kikérte a GKI Gazdaságkutató intézettől Magyarország minden településére vonatkozóan azt az adatot, hogy az adott faluban vagy városban éves szinten hány forintból élnek az emberek. Ez az adat nem a fizetésekre vonatkozik. Azt mutatja meg, hogy mennyi pénzt tudnak elkölteni az adott település lakói. Hivatalosan ezt az adatot vásárlóerőnek nevezik, és pontosabb képet ad az életszínvonalról, mint a kereset. Ezek alapján készült a cikk. Sajnos mindez valóság.