Mindeközben itthon ez az arány évek óta nemhogy nőne, inkább csökken, szembemenve a józan ésszel és az európai trendekkel. Az orosz energiaimportban érdekelt putyinpincsi kormány gyakorlatilag tiltja a szélenergia-fejlesztést, és nemrég a napelem-telepítéseket is blokkolta.
A szlovén kormány csütörtökön jóváhagyta az aktualizált nemzeti energia- és klímaterv második változatát, amely ambiciózusabb célokat fogalmaz meg: a megújuló energiaforrásokból előállított energia részarányát a teljes bruttó energiafogyasztáson belül 2030-ig 27 százalékról 30-35 százalékra emeli.
A legújabb tervezetet a tavaszi nyilvános konzultációt követően állították össze, és most elküldik értékelésre az Európai Bizottságnak - mondta Bojan Kumer szlovén környezetvédelmi, klíma- és energiaügyi miniszter a kormányülést követő sajtótájékoztatón.
Az aktuális, 2020 februárjában elfogadott nemzeti energia- és klímaterv a 2021-2030-as időszakra vonatkozik, 2040-ig terjedő kitekintéssel. Különös figyelmet fordít az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére, a megújuló energiára, az energiahatékonyságra és a villamosenergia-termelő források összekapcsolhatóságára.
A frissített változat ambiciózusabb célokat határoz meg, a megújuló energiaforrásokból előállított energia részarányát a teljes bruttó energiafogyasztáson belül 2030-ig 27 százalékról 30-35 százalékra emelik, attól függően, hogy milyen intézkedésekre kerül sor - hangsúlyozta a miniszter.Mint mondta, az új tervezet szerint többek között az üvegházhatású gázok kibocsátását a közlekedésben 12 százalékról 3 százalékra kell csökkenteni.
Arra a kérdésre, hogy Szlovénia mikor érheti el a szén-dioxid-semlegességet, a miniszter azt mondta: az előző kormány hosszú távú klímastratégiát fogadott el, amely 2050-re határozta meg ennek ütemezését. Ezt azonban további stratégiai dokumentumoknak kell követniük - tette hozzá. A meglévő energia- és klímatervben aktualizálni kell a szén 2033-ig történő fokozatos kivezetéséről szóló döntést, az uniós szinten 2030-ra kitűzött új éghajlat- és energiapolitikai célok megvalósítása, valamint a zöld átmenet felgyorsításának szükségessége miatt - húzta alá Kumer.
Káoszkormányzás: Orbán megcáfolta saját miniszterét energiaügyben
Míg Palkovics László innovációs és technológiai miniszter korábban váltig állította, hogy a kormány újra engedélyezni fogja a szélerőművek építését, Orbán most kerek perec kijelentette, hogy ilyen nem lesz, mert szerinte a szélenergia drága. Ezzel nem csak szembemegy saját miniszterével, de hülyeséget is beszél.
A káoszkormány a szélenergia után a napenergiát is üldözni kezdte - vajon miért?
Megduplázza a napelemes rendszerek költségeit, és ezzel ki is csinálja a napenergia megtérülését a legújabb döntésével a kormány. A változtatás csapás a magyar megújuló energiatermelés elterjedésére, és még inkább kiszolgáltatja az országot a gáz- és olajcsapon trónoló Putyin zsarolásainak.
Meddig "tiltja" még a kormány a szélenergia-termelést?
Az LMP választ vár arra a technológiai és ipari minisztertől, marad-e a szélenergia-termelés "tiltása".