Mérgező anyagok és üveg is került a földikutyák rezervátuma mellett lévő, egyébként az önkormányzat tulajdonában álló területre. A felelősök a mai napig nincsenek meg.
A Délvidéki Földikutya elnevezésű Facebook oldalon számoltak be elsőként arról, hogy a bajai földikutya rezervátum határába rengeteg építési hulladék került, amelyben veszélyes anyagok is jócskán vannak: többek közt azbesztpala-, üveg- és hungarocell-darabok. Akkor azt írták, hogy megszámlálhatatlanul sok a törött pala, műanyagok és még kagylóhéj is van a szeméthalomban. Sokakat nemcsak a szemétlerakás háborított fel, hanem az, hogy ez éppen a védett rezervátum mellett történt. Hiszen a talajban élő rágcsáló 2018-ban az év emlőse lett, de a kihalás szélén áll, már csak a Kárpát-medencében, Baja környékén és a Vajdaságban vannak egyedei. A populáció körülbelül 5-600 példányból áll. A hír még az országos sajtót is bejárta.
Mint később kiderült, az érintett terület az önkormányzat tulajdonában, a Baja Vagyon Zrt. kezelésében van. Fercsák pénzeszsák Róbert azt közölte, hogy ők nem adtak ki engedélyt a hulladék lerakására. A saját eszközeikkel nem sikerült megtudniuk, hogy az vajon hogyan került oda, honnan származik és ki a felelős érte. Így értesítették az illetékes szakhatóságot, valamint feljelentést tettek a Bajai Járási Ügyészségnél. Az eredeti állapot visszaállítása a felelősök feladata, de az önkormányzat azt ígérte, ha nem sikerül őket megtalálni, akkor saját költségükön szállíttatják el a hulladékot.
Meg kell említeni, hogy a képviselők mindenestre felmentették a Baja Vagyon Zrt. vezetőjét megbízatása alól, bár arról senki nem nyilatkozott, hogy a két ügy összefüggésben van-e egymással.
Hányattatott sors
A kis rágcsálóknak nehéz volt a sorsa az utóbbi években. A déli határon épült kerítés kettészakította a földikutyák populációját, jó néhányuk már a kerítésépítés közben elpusztult. A teljes magyar állományt 500 példányra becsülték a kerítésépítés előtt, de az akkori Földművelésügyi Minisztérium egy dokumentumban már csak 200 példányról írt. Az Index szellőztette meg a hírt, hogy a minisztérium tervezete szerint rezervátumot hoznak létre számukra, mégpedig úgy, hogy védetté nyilvánítják 114 hektáros élőhelyüket.
A védett terület létrehozásához meg kellett győzni Baja város vezetőit. A földikutya élőhelyek ugyanis egy olyan volt honvédségi területen vannak, melyet a város ipari parkként és napelemerőműként kívánt hasznosítani. Végül mégis sikerült kompromisszumot kötni, a kormány pedig fokozottan védetté nyilvánította az érintett helyszínt.